Ola Lama - Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům

 

Ukázka z knihy Ola Lama - Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům (PDF)

Půlroční batůžkářský vandr pěti Moraváků napříč Jižní Amerikou, kořeněný ryzím moravským ostrovtipem, ale i lecjakou úvahou „z duše poutníka“. To vše, vklíněno mezi bohatá fakta a fotografie, dává čtenáři možnost při četbě „běžet i odpočívat“. Autorka sama nazvala žánr knihy: „Paličatý cestopis“. Zdaleka totiž nepopisuje pouze cestu, jak slovní základ slova „cesto-pis“ napovídá. „Cesta je pro mne provázaný příběh krajiny, emocí a lidí, s nimiž ji sdílíte.“ Nuže? Ochutnejte lžičku originální cestovní polévky.

„Ola!“ „Ahoj, lamo!“ pokřikovali jsme na jediné zvíře věrně doprovázející naši výpravu ve všech andských státech naší trasy: Ekvádoru, Peru, Bolívii, Argentině a Chile. Lama si vesele poskakovala všude tam, kde my v nadpozemských výškách And lapali po dechu. Na půlroční putování „od rovníku k tučňákům“ jsme se vydali s batůžkem na zádech takřka celou délkou jihoamerického kontinentu. A že se tu matička Země docela rozvášnila! Nejsušší poušť světa Atacama, nejhlubší džungle Amazonie, nejvyšší vulkány, nejmohutnější ledovce, nejoprsklejší tučňáci, nejochočenější hroznýši. Příroda se s námi často nelítostně přetahovala. Nedali jsme se a s radostí vám dnes můžeme předložit knížku, jejíž pupeční šňůra vede přes celý Atlantik k mamince vskutku výstřední – Jižní Amerika má velikou náruč!

Malý průvodce batůžkáře

Ukázka z Malého průvodce batůžkáře (PDF)

Už jste slyšeli o ponožkách, které nesmrdí? O chodícím batohu? Či pilulkách proti smrti? Malý průvodce batůžkáře je snůškou rad pro veselejší cesty a současně smělou sondou do zákoutí duše poutníka. Člověka, který jednoho dne vložil celý svůj dům do jediného batůžku, nosí jej od místa k místu, od úsvitu k úsvitu a hledá a ztrácí a nachází…